[P4 Fyn] Mens rigtig mange kommuner rundt om i landet vælger at lukke flere af de små landsbyskoler, går Faaborg Midtfyn Kommune den anden vej. Fra det indeværende skoleår udbygger man antallet af landsbyskoler, der har elever fra 0. – 6. klasse, fra seks til ni skoler.
– Det gør vi blandt andet for ikke at fjerne alt fra landsbyerne. Vi synes, det er vigtigt, der fortsat er skoler i landområderne. Det handler jo også om, at de små børn har en skole, der ligger i rimelig nærhed af, hvor de bor, siger formanden for Børne- Unge Udvalget Jakob Holm til P4 Fyn.
Kommunenes prioritering hænger øjensynligt sammen med, at størstedelen af Faaborg Midtfyns Kommune bor på landet eller i mindre landsbyer.
Før skolereformen var der 57 skoler på Fyn, der udelukkende havde 0.- 6. klasse. I dag er tallet på 44.